Ostrejšie videnie aj bez okuliarov ? Je to vôbec možné ?

Zrak je náš najdôležitejší zmysel, ktorým vnímame až 80 % podnetov z vonkajšieho prostredia a sveta. Kým sa neobjavia problémy sme ľahostajní k svojmu zraku. V momente ako náhle prídu prvé príznaky si začneme uvedomovať, ako sú pre nás oči dôležité.

Problémy zo zrakom komplikujú život a čim skôr sa začne tento problém riešiť, tým je to lepšie pre každého. Podľa slov odborníka v oblasti oftalmológie doktora Tomáša Juhása: „V súčasnosti si ľudia uvedomujú, že problémy so zrakom treba riešiť čo najskôr. Na druhej strane sa stáva, že prichádzajú k nám pacienti, ktorí svoje problémy so zrakom dlhodobo neriešia. Najčastejšie sa stretávame s dioptrickými chybami – krátkozrakosťou, astigmatizmom, ďalekozrakosťou, ďalej vekom podmienenou stratou akomodácie na blízko –  presbyopiou, sivým zákalom šošovky a ochorením rohovky keratokonus“.

Je možné vyliečiť oči tak, aby sme nemuseli nosiť okuliare ?

Odpoveď na túto otázku znie: „Áno, je to možné“. Možností korekcie, prevencie, ochrany a liečby sú v súčasnosti veľmi veľké a väčšina uvedených problémov sa dá riešiť. Na Slovensku popri klasických oftalmologických ambulanciách funguje aj niekoľko centier laserovej chirurgie.

Pacient, ktorý navštívi takéto špecializované zariadenie je v rukách špičkových odborníkov, ktorí využívajú tie najbezpečnejšie a najmenej zaťažujúce operačné techniky. Veľa pacientov hľadá bezpečnú, pohodlnú, čo najmenej bolestivú korekciu dioptrickej chyby oka. Jedna z možnosti, ako tento problém vyriešiť je metóda Z-LASIK Crystal plus. „Na Slovensku prvé operácie touto konkrétnou metódou boli vykonané v minulom roku, presnejšie v novembri“ dodáva MUDr. Tomáš Juhás z centra laserovej chirurgie OFTUM.

Operácie nie sú vhodné pre každého

Pre bezpečnosť laserovej operácie je dôležitých niekoľko kritérií, ktoré môžu limitovať vykonanie operácie. Podľa doktora Tomáša Juhása „V prvom rade pacient musí mať dostatočne hrubú rohovku, dôležité je pravidelne zakrivenie rohovky, normálna tvorba sĺz, primerane anatomické pomery“. Operácia nie je vhodná tehotné a kojace ženy. Doktor Juhás dodáva: „Ďalšou rizikovou skupinou sú pacienti, ktorí majú celkove reumatoidné, autoimunitné, hormonálne alebo metabolické ochorenia, tvorbu keloidných jaziev na koži, alebo očné ochorenia ako je vnútroočný zápal, syndróm suchého oka, herpes rohovky, sivý zákal šošovky, diabetická retinopatia, prekonaný úraz oka“. V neposlednom rade je limitujúcim faktorom dostupnosti operácie pre klientov finančná stránka.

Diagnostika je prvoradá, operácia je nasledujúci krok

Mnoho ľudí má obavu a strach z takejto operácie. Oko je citlivý orgán a strach z neznámeho je prirodzený. V centrách laserovej chirurgie sa stretnete v prvom rade s profesionálnou diagnostikou zrakového problému. Nasleduje odborná konzultácia s lekárom, ktorý pacientovi vysvetlí, všetky možnosti liečenia jeho problému. Voľba liečebnej metódy je závislá od kvalitnej diagnostiky. Pri metóde Z-Lasik je samotná operácia bezbolestná, prebieha v lokálnom znecitlivení kvapkami. Doktor Juhás z centra laserovej chirurgie dodáva: „Oko je drobná zraniteľná a jemná štruktúra, rohovka je najcitlivejšie miesto na ľudskom tele, ak by pacient cítil bolesť rohovky, nedalo by sa na nej robiť vôbec nič. Maximálny dôraz pri výbere pacientov kladieme na bezpečnosť“.

Operácia je zásadným krokom k odstráneniu poruchy videnia spôsobenej dioptrickou chybou a zlepšenia zraku.

Hĺbková metóda laserom je bezbolestná

Druhým krokom je doliečovací proces, ktorý môže byť často krát bolestivý a nezaobíde sa bez komplikácií. Dĺžka rekonvalescencie závisí od operačnej techniky a metódy, ktorá bola použitá. Lekár centier laserovej chirurgie Oftum Tomáš Juhás vysvetľuje: „Pri tzv. povrchových metódach (PRK, Lasek, epi-lasik, transepiteliálna bezkontaktná PRK) sa operačná “rana” na povrchu rohovky hojí 24 – 48 hodín. Pacient pociťuje individuálne silnú bolesť, rezanie, pocit cudzieho telesa v oku, svetloplachosť, opuch a slzenie oči. Videnie sa zaostruje postupne niekoľko týždňov. Pri hlbokých metódach akou je  Z-Lasik robíme operáciu  s pomocou nového femtosekundového laseru, operačnú ranu tvorí len tenká línia lamely rohovky, pod ktorou je robená samotná korekcia dioptrickej chyby. Tato línia sa zacelí v priebehu jednej až dvoch hodín. Pacienti preto nemajú žiadne bolesti po operácii. Videnie dosahuje 100% normy často už pol hodinu po operácii“.

www.oftum.sk

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat