Strúhanie kopýt koňa

Raz za čas je nutné nepodkutého koňa ostrúhať. Znie to dosť drsne, však? Orezať, teda skrátiť a ošetriť kopyto. Tak ako si my ľudia si striháme nechty, teda potrebujeme manikúru a pedikúru, to isté platí aj pre kone. Nepodkuté kone potrebujú toto ošetrenie aspoň jedenkrát za dva mesiace.

Budeme k tomu potrebovať kováčske potreby. Aby sme neprišli o chrbát, lebo to chvíľku trvá… vezmeme si k práci pomocníka. Tým pomocníkom bude stabilná kovová trojnožka. Na ňu si oprieme nohu koňa a môžeme začať s pedikúrou a manikúrou. Kopyto najskôr dôkladne vyčistíme.Všetky spomenuté pomôcky zakúpime v špecializovanej predajni na jazdecké potreby.

Vyškrabovák s kefou sú určené presne na to. Vyškrabeme všetku špinu a kefou vyčistíme celé kopyto až do jeho prirodzenej farby. Môžeme použiť samozrejme aj kefu s vodou. Zhodnotíme jeho stav a vezmeme si kopytný nôž. Orežeme prebytočnú časť rohoviny, skontrolujeme stav strelky. Všetka prebytočná rohovina musí byť odstránená, odrezaná. Na dočistenie a zarovnanie orezaného kopyta použijeme rašpľu. Rašpľa má na jednej strane väčšie zúbky. Túto stranu použijeme ako prvú, potom si rašpľu otočíme a vyhladíme celé kopyto úplne dohladka a do roviny, aby nám kôň správne došľapoval na chodidlo a nezačal nebodaj krívať. Podľa vyhodnotenia stavu kopyta siahneme po ošetrujúcich prípravkoch na kopytá. Môžeme použiť decht z pravého bukového dreva. Má antiseptické účinky a pôsobí ako prevencia hniloby strelky, alebo pri jej liečbe. Zdravý rast kopyta a jeho elasticitu nám pomôže udržať masť na kopytá. Obsahuje totižto vazelínu s pravým olejom z bobkových lístkov a lanolín. Výbornou pomocou pri popraskaných a suchých kopytách je kopytný olej opäť s výťažkom z bobkových lístkov. Zabezpečí dobrý rast kopyta a jeho správnu elasticitu.

Príjemné jazdenie na koni.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat