Pořídit či nepořídit stepper?

Konečně je tu čas dovolených a děsí vás přebytečné špeky? Nebo vám brání celulitida obléknout si vysněnou minisukni? Nebo jste kvůli zdravotním důvodům „přinuceni“ zvednout zadek od televize? Nebo jen uvolnit přebývající energii? A tak pro vás by mohl být kompromisem stepper.

Stepper řadíme mezi jednoduché domácí sportovní přístroje. Sportování na stepperu simuluje stoupání po schodech, je ovšem ohleduplnější ke kloubům díky eliminaci tvrdých nárazů. Při sportování se jedná o pravidelné přenášení hmotnosti z pravé nohy na levou, kdy se ovšem nepřepíná pouze jedna část těla.

Při koupi stepperu byste si měli jako první rozhodnout, kdo a jak často bude na stepperu šlapat. S tím se pojí váha a vzrůst sportovce, která by nikdy neměla být vyšší, když je u určitého modelu stepperu napsána.

Steppery se dělí dle druhu kostry. Do první třídy se řadí mini steppery (někdy také twist steppery), které jsou však ohraničené velikostí kroku (do 20 cm), což nesplňuje vhodnou intenzitu sportování a tím omezuje účinnost sportování. Tato třída se stala moc často kupovanou především díky šikovné skladovatelnosti, avšak s omezením životaschopnosti. Jsou totiž určené pro ne tak dlouhé a ne tak časté posilování, čemuž odpovídá také poměrně nízká cena. Druhou kategorií jsou stojanové steppery, které simulují pohyb nohou v celém rozsahu. Tyto steppery napodobují bezchybnou chůzi po schodech, která se označuje jako jedna z nejlepších vzhledem ke zpevňování svalstva nohou a zlepšení fyzické kondice. Stojanové steppery mají navíc madla, která lze využít k přidržování při nedostačující stabilitě při sportování. Se zlepšující se stabilitou nemusíte již řidítka využívat. Další podskupinou jsou steppery klasické a boční.

Nejpřednější částí stepperu je buď magnetická brzda, nebo hydraulické tlumiče. To jsou právě ty části, které vytváří odpor při sportování na stepperu. Stepper je mnohdy vybaven přepravními kolečky a seřizovacími nožičkami na vyrovnání nerovností podlahy. U stepperů je možné regulovat zátěž třemi způsoby: Snižování zátěže šoupáním tlumičů: Zvyšuje se šoupnutím pevného tlumiče po páce šlapky. Tento způsob snižování zátěže je zdlouhavý. Druhým způsobem je snižování zátěže otočením tlumiče. Tlumiče mají totiž otočnou koncovku se stupnicí, díky které zátěž snížíte. Životnost tlumičů záleží na jejich kvalitě, proto si kupte raději značkový model. Třetí způsob snižování, za pomoci magnetické brzdy, spočívá v tvorbě odporu permanentním magnetem. Takto regulovatelná zátěž stepperu má velmi dlouhou životnost. Stojanové steppery jsou určeny pro vytrvalostní a intenzivnější trénink.

Samozřejmostí stepperu je též počítač, který zobrazuje ušlou vzdálenost a čas, rychlost chůze, spálené kalorie a tepovou frekvenci, podle které je řízeno spalování tuků nebo zvyšování fyzické kondice. Ke kontrole tepu slouží často ušní detektor nebo dotykový detektor. Oba tyto detektory měření nepřesně, proto je výhodnější pořídit si hrudní pás, který šíří data o tepové frekvenci bezdrátově do počítače.

Před posilováním se nezapomeňte mírně zahřát protažením. Na stepperu se postavte rovně a nijak nepředklánějte. Pokaždé přenášejte hmotnost na tu nohu, která klesá. Jestli hubnete, sportujte na stepperu s nízkým odporem šlapání a vysokou frekvencí kroků nejlépe po ránu před snídaní a dost dlouho, aby tělo muselo sáhnout pro energii do tukových zásob. Jestli chcete formovat figuru, nastavte velký odpor cvičení (silové šlapání) a nižší frekvenci šlapání. Takto můžete formovat i během dne. Začínající uživatelé by měli posilovat kratší dobu a pomalu plynule zvětšovat intenzitu posilování (nezkoušejte hned nejvyšší zatížení). Při snižování hmotnosti šlapejte min. 30 minut 3x týdně. Po šlapání neopomeňte strečink a uvolňovací cviky.

Sportování na stepperu má blahodárný vliv na srdeční a oběhovou soustavu a fyzickou kondici a zvětšuje vitální kapacitu plic. Toto taktéž posiluje a formuje svaly nohou, hlavně hýžďové a stehenní svalstvo.

Comments are closed