Podle čeho vybírat nové lyže

Zvažujete nákup nových lyží, ale ztrácíte se v krkolomných názvech technologií a typů jader či konstrukcí? Jen málokdo ví, co si představit pod pojmy Fiberglass, Densolite, 3D Sport Power nebo třeba Speedcore Slanted Sidewall. Přitom vlastnosti lyží by se daly celkem jednoduše vysvětlit, kdyby výrobci nevymýšleli čím dál složitější názvy nových technologií k tomu účelu, aby své potenciální zákazníky přivábili kouzelnými slůvky nevalného významu, avšak uchu lahodícího zvuku. My se Vám budeme snažit přiblížit, v čem se dostupné lyže liší a na co si při nákupu dávat pozor, abyste nekoupili holuba v hrsti (a to ne zrovna levného holoubka).

V prvé řadě byste měli popřemýšlet, na jaké úrovni se nacházejí vaše jezdecké schopnosti a na jakém povrchu budete trávit většinu času, případně za jakým účelem nákup lyží zvažujete. Jistě jste si všimli, pokud jste nějaký ten průzkum trhu s lyžemi podnikli, že lyže dělíme do několika kategorií, které se sice vzájemně prolínají a někdy je obtížné dané lyže vhodně zařadit, ale i přesto nám tato kategorizace pomůže vybrat modely lyží, které pro nás přicházejí v úvahu. Každý výrobce si kategorie stanovuje sám, takže se mnohdy liší výrobce od výrobce.

My si lyže rozdělíme do těchto základních kategorií:

      • all-round lyže
      • freeride lyže
      • závodní lyže

Většina rekreačních jezdců volí allround lyže, které jsou přednostně určeny na upravené sjezdovky. Lyže jsou měkčí, mohou mít pěnové či dřevěné jádro, jsou snadno ovladatelné a vhodné pro nízké rychlosti. Z toho důvodu se lyže vybírají o 15-20 cm menší než je výška lyžaře. Rádius se pohybuje v rozmezí 12-17 metrů, což umožnuje střídat dlouhé oblouky s krátkými. Lyžařské vázání bývá většinou při nákupu v setu s lyžemi. Vázání charakterizuje hodnota DIN. Pro děti se hodnoty DIN pohybují v romezí 0,45-7,5, u dospělých pak od 3 do 14).

Pokud se řadíte mezi vyznavače krás přírody a toužíte je poznávat i mimo lyžařské sjezdovky, pak si zajisté vyberete freeride lyže, které jsou vhodné také do snow parků. Freestyle lyže jsou širší než allround lyže, aby se dokázaly vypořádat s vysokým sněhem a mohly jím proplouvat. Rádius freestyle lyží bývá vyšší, nejčastěji v rozmezí 16-24 metrů.

Závodní lyže jsou pak využívány profesionálními závodníky nebo ostřílenými členy horské služby apod. Charakterizuje je vysoká tvrdost a dřevěné jádro v kombinaci se sendvičovou konstrukcí. Lyže si skvěle poradí s namrzlou sjezdovkou a i ve vysokých rychlostech jsou velice stabilní. Pro zvýšení stability se též doporučuje volit lyže delší než v případě allround lyží. Doporučuje se vybírat délku v rozmezí +-5 cm podle výšky lyžaře.

K lyžím bezesporu patří také lyžařské hole. Pro určení velikosti holí platí jednoduché pravidlo, kdy svou výšku vynásobíme číslem 0,7. I hole se mohou lišit svými vlastnostmi, avšak rozdíly nejsou tak rapidní jako je tomu u lyží. Navíc při jízdě nepoznáte velké rozdíly mezi holemi za 500 korun či 1500 korun.

Comments are closed