Jak správně vybrat koloběžku?

Dumáte nad tím, jak v letních měsících nenudit všechny členy rodiny a zároveň udělat něco pro svoje zdraví? Kupte si koloběžky a vydejte se na výlet!

Koloběžky se v posledních letech staly velmi oblíbeným sportovním náčiním a dopravním prostředkem. V nynější době najdeme v nabídce koloběžky určené dětem, rodičům i prarodičům.

Při nákupu koloběžky pečlivě promyslete, kdo bude na koloběžce jezdit (především hmotnost, výška a věk uživatele) a jak často. Klíčovým parametrem je též terén, ve kterém budete koloběžku používat.

Koloběžku vybírejte podle následujících pravidel. Prvním bodem je, zda je koloběžka určena pro dítě nebo dospělého. Koloběžky dělíme mnohdy podle velikosti. Odrostlejší děti ovšem též mohou jezdit na koloběžce určené již dospělým. S tím, kdo bude koloběžku využívat, též je též spojená nosnost koloběžky (maximální zatížení koloběžky). Toto maximální zatížení udává hodnotu zatížení, které je vztaženo například i na dopady během skoků, kdy hmotnost uživatele působí na koloběžku větší silou. Do městské zástavby na silnice tedy kupujeme koloběžku s menší nosností, naopak pro jízdu v obtížnějším terénu vybíráme nosnost větší kvůli častějším nerovnostem silnice. Nynější trh nabízí též skladné koloběžky. Skladnou koloběžku ocení především uživatelé, kteří nemají dostatek prostoru pro její skladování.

Druhým bodem je, v jakém terénu budete na koloběžce jezdit. Nabízí se koloběžky pro sport, turistiku, zábavu nebo městské koloběžky. Koloběžky na sportování jsou vyrobené z odolnějších materiálů a mají aerodynamičtější tvar. Též obsahují často dvě brzdy. Turistické koloběžky mají velká kola|kola s větším průměrem} a mohutnější kostru pro příjemnější jízdu. Městské koloběžky mají výhodu v tom, že mají užší řidítka, která zajišťují příjemnější a bezpečnější jízdu v centru, a malá až středně velká kola, což oceníme při převozu koloběžky městkou hromadnou dopravou. Velikost kol koloběžek se pohybuje až do 26 palců (palec = 26,3 mm), přičemž zadní kolo je často menší než to přední.

Podstatným parametrem při nákupu je též typ brzd. Nynější trh nabízí tři typy brzdných systémů. Jsou jimi: nášlapné, čelisťové a kotoučové. Tyto typy se liší jak ve své konstrukci, tak i v ceně a použití. Pro jízdu ve městě určitě stačí nášlapné brzdy (pro váhově těžší uživatele pak čelisťové). Nášlapné brzdy vypadají jako blatník a fungují při sešlápnutí. Čelisťové brzdy fungují tak, že při sevření brzdové páky brzda sevře ráfek. Tyto dva typy jsou velmi snadné na údržbu a jsou levnější než brzdy kotoučové, které používají především závodní sportovci. U kotoučových brzd dochází k brzdění o speciálně uchycený kotouč na náboji. Na tento kotouč pak tlačí díky pístům brzdové destičky. Tu se též více musíme starat o údržbu, například výměna brzdových destiček apod.

Dalším bodem je výška řidítek. Ta by měla být zvednuta podle potřeb a výšky uživatele. Výška řidítek koloběžky pro děti by měla být od výšky 50 cm. U koloběžky pro dospělé nastavujeme řidítka ve výšce mezi 90 a 130 cm. Především si dávejte pozor na nízko nastavená řidítka , která způsobují křečovitý předklon a následné bolesti zad. Naproti tomu vysoko nastavená řidítka snižují ovladatelnost koloběžky.

Posledním klíčovým parametrem je materiál rámu. Ten je převážně vyroben z oceli, řidítka pak z hliníku. Pro obyčejné využití jsou tyto látky dostačující. Avšak pro sportovní účely mohou být koloběžky zkonstruovány z odlehčeného hliníku a mnohdy i z karbonové sloučeniny.

Při vyjížďce na koloběžce dodržujte několik osvědčených pravidel. Prvním pravidlem je při vyjížďce rovnoměrně střídat nohy (můžete si počítat odrazy). Dále se pokuste odrážet tak, abyste na každý odraz dojeli co nejdále a co nejvíce využili setrvačnost. Též se velmi vyplatí při odrazu trhnout nohou, což také zvyšuje dojezd koloběžky, stejně jako mnoho vložené energie do prvního odrazu. Posledním klíčovým bodem je, abyste se naučili využívat každou možnou chvilku k odpočívání.

Vyjížďka na koloběžce je velmi prospěšná pro celé tělo. Protahujete a posilujete tak spoustu svalů, například svaly poblíž páteře, svaly rukou a nohou a břišní svaly. Při vyjížďce na koloběžce se produkuje také spousta hormonů, např. adrenalin a endorfin, který je zodpovědný za pocit štěstí, a díky tomu jste pak v psychické pohodě. Po ujetí 1 km na koloběžce prý spálíte tolik kalorií, kolik spálíte po vykonání 200 dřepů. Na rozdíl od běhu netrpí při jízdě na koloběžce páteř a klouby. Koloběžka je též skvělá na spalování tuků, tím pádem přispívá ke zpevňování a tvarování postavy.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat