Aktívny oddych v Slovenskom raji

Dnešný spôsob života je uponáhľaný a plný stresu. Naháňame sa za prácou, nákupmi, pre deti do školy a zrazu zistíme, že nám akosi dochádzajú sily.  Už naši predkovia veľmi dobre vedeli, že príroda je zdrojom energie. Žili spätí s prírodou. Naša generácia sa však od prírody vzďaľuje viac a viac. Preto je v záujme zdravia každého z nás dopriať si z času na čas pobyt v prírode, kde pookreje náš duch aj naše telo.

Jednou z destinácií, kde sú ideálne podmienky na zrelaxovanie, je Národný park Slovenský raj, nachádzajúci sa na východe Slovenska. Na rozdiel od iných častí našej krajiny, je táto oblasť stále krásne zachovaná. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií a 350 jaskýň. Najväčšia ľadová jaskyňa-Dobšinská ľadová jaskyňa, je od r. 2000 zaradená v zozname UNESCO a drží svetový primát elektrického osvetlenia z roku 1881, určite stojí za to ju navštíviť.

Kto rád pestuje turistiku, takisto si príde na svoje. Oblasť Slovenského raja ponúka až 300 km dobre značených turistických trás, ktoré sú v niektorých úsekoch sprístupnené technickými pomôckami, teda obtiažnosť takejto trasy je rôznorodá a každý si môže vybrať podľa chuti a fyzickej kondície. Prekonávanie samého seba prispieva k rozvoju osobnosti a duševnej vyrovnanosti.

Nie každý dá prednosť vlastným nohám, no preferuje výhľad z dvojkolesového tátoša. Na cykloturistiku sú v Slovenskom raji naozaj ideálne podmienky, značené cyklotrasy dosahujú dĺžku až 110 km.

Ďaľšou možnosťou aktívneho relaxu na Dedinkách je kúpanie, člnkovanie, či rybolov na vodnej nádrži Palcmanská Maša (86 ha), ktorá je druhým najväčším pstruhovým revírom na Slovensku.

Po celodenných fyzických aktivitách príde na rad oddych a príjemné ubytovanie. Je tu z čoho vyberať, celá oblasť ponúka ubytovacie kapacity v dobrej kvalite za primeranú cenu. Príkladom je Penzión Dúha Dedinky, kde je k dispozícii 6 dvojlôžkových izieb, s pripojením na wifi, tv a veľká kuchyňa s potrebným vybavením na prípravu vlastnej stravy. Ak nemáte na to náladu, potom stačí zájsť do asi 30m vzdialenej pizzerie, alebo do reštaurácie na chutnú slovenskú tradičnú kuchyňu. V letnom období je možnosť jesť na terase s výhľadom na krásnu scenériu jazera, obkolesného horami.

Slovenský raj je len jednou z alternatív, kde stráviť aktívny oddych v prírode. Záleží už len na Vás, ktorú možnosť si vyberiete. Prajeme veľa krásnych chvíľ pri spoznávaní prírodných krás Slovenska a veľa načerpaných síl.

 

 

 

Comments are closed

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich