Činky – základ posilování

Když poprvé přijdete do posilovny, asi Vás nejvíce zaujme množství posilovacích strojů. Je zde bench-press, leg-press, multi-press, jiné striktně zaměřené stroje a lavice. Ale co je nejdůležitější a co by mělo mít každé fitness centrum, jsou činky. Máme na mysli jejich dostatečný počet a správně zvolený váhový rozestup mezi nimi. Určitě se ptáte, proč? Posilovnu bez strojů si nejspíše představit jde, ale bez činek? To je něco, jako sprchovat se v pláštěnce.

Věděli jste, že s činkami lze cvičit celé tělo? Téměř každá partie těla jde cvičit za pomocí činek. Mohli byste teď namítnout, že i na to jsou stroje zaměřené. Ano, to jsou, ale činky jsou i přes to základním a také stavebním prvkem celého fitnessu. Hned si povíme, proč. Ať už se o cvičení zajímáte, nebo ne, měli byste správně zvolit způsob cvičení. Tedy i znát typy činek. Můžete mít činky jednoruční, nebo obouruční. Ty se dále dělí na pevné, tedy s neměnnou zátěží a činky nakládací. Nakládací činky se skládají z činkové tyče, určitého závaží a pojistky. Existuje ještě jeden druh činek, které jsou umístěny v podstavci s plným zatížením (např. 60kg). V čince je mechanismus, který má na každé straně činky posuvný modul, kterým si učíte, jak moc nebo málo má být činka těžká. Po odcvičení ji umístíte zpět do podstavce, kde si ji může přenastavit další uživatel. Tyto činky jsou ale poměrně drahé, uvidíme je jen zřídka ve větších posilovnách. Nejčastější jsou výše zmiňované činky pevné (univerzální), nakládací a činky na aerobik (ty jsou zpravidla lehké s pomocnou přezkou na ruku).

Jak jsme již zmiňovali, činky jsou nejvíce rozšířeným cvičícím nástrojem. S jednoručními činkami můžeme cvičit hrudník, biceps, triceps, můžeme je využívat při výpadech na posilování nohou, při dřepech, dají se s nimi posilovat zádové svaly. Konkrétně na ramena jsou jednoruční činky velice dobrou volbou. S obouručními činkami lze posilovat opět biceps a triceps, můžeme je používat na mrtvý tah. Když si zvolíme lomenou tyč na rozdíl od rovné, budeme zatěžovat bicepsy a tricepsy z jiného úhlu, což také přináší své ovoce. Pokud tedy uvažujete o nějaké domácí sadě na posilování a nechcete hned vypadat jako zelený muž z komiksů (Hulk), koupě činek je s velkou pravděpodobností ta správná volba. Stačí vám dvě jednoručky a jedna obouručka s rovnou tyčí.

Co se týče závaží, to už musíte usoudit sami. V žádném případě byste se ale neměli přecenit, protože si velmi snadno můžete ublížit. U nakládacích činek je ta výhoda, že se dá dokupovat. Nic Vás tedy už nezastaví. Jedinou další věcí, nad kterou byste měli zauvažovat, pokud cvičíte doma a kliky Vás už omrzely, je cvičící lavice. Ta vašemu cvičení dodá opět nový rozměr. Ale o tom už je náš další článek.

Comments are closed