Brusinky

Brusinky jsou velmi oblíbené zejména v lidovém léčitelství. Užívají se nejen v kuchyni, ale také jako prostředek ke zmírnění nejrůznějších zdravotních potíží. O jejích pozitivech věděli už američtí indiáni, kteří si je vychutnávali zejména v zimním období, kdy nebyl dostatek vitaminu C.

 

Brusnice brusinka je malý keřík, na kterém rostou červené jedlé bobule. Ty obsahují flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, vodu, antioxidanty, vitamin C, provitamin A, vitamin E, draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Indiáni si z brusinek dělali obklady a léčili tak otevřené rány. Používali je ale třeba i k barvení látek. Velmi oblíbené byly brusinky sušené na slunci – ty pak sloužili jako zásobárna vitaminu C v zimním období. Brusinky mají nejvyšší obsah polyfenolů ze všech běžně konzumovaných druhů ovoce u nás (jablka, hrušky, banány, hroznové víno, jahody, citrusy…).

 

Brusinky byli vždy velmi oblíbené díky pozitivnímu působení na krevní oběh, srdce a další orgány. Brusinkami si můžete ochránit žaludek před vředy nebo zlepšit trávení a upravit metabolismus. Každý asi ví, že jsou brusinky doporučovány v případě onemocnění močového měchýře nebo močových cest. Nepomáhají však pouze při vypuknutí nemoci, ale jsou účinné také jako prevence. Mnoho studií potvrdilo i to, že pravidelná konzumace brusinek (zejména brusinkového džusu) zabraňuje vypuknutí rakoviny. Velmi pozitivní je účinek antioxidantů na proces stárnutí, antioxidanty totiž zpomalují stárnutí buněk a tak zpomalují vznik vrásek. Skvělé je i to, že brusinky působí proti průjmům. Díky vysokému obsahu vitaminu C se drcené plody podávali jako prevence proti kurdějím. Sušené brusinky jsou obecně velmi dobrým zdrojem rychlé energie. Brusinky vám budou chutnat v müsli, v kaších, jogurtu, čaji a i ve formě džusu nebo zavařeniny. Určitě znáte českou klasiku – svíčkovou s brusinkami. Nejvíce prospěšné našemu zdraví jsou však brusinky čerstvé nebo sušené.

 

Jaký mají brusinky vliv na naše zdraví?

  • Chrání před infekcemi močových cest
  • Působí pozitivně na trávení
  • Mají antioxidační účinky na ústní dutinu
  • Působí preventivně proti tvorbě ledvinových kamenů
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • Pozitivní vliv na oči
  • Prevence proti rakovině
  • Zlepšuje funkci cév

Comments are closed