Babička jako postrach výchovy! Co s tím?

Všemožně se snažíte temperament svého dítěte ukočírovat a mantinely výchovy moc neposouvat. Jenže pak přijde na řadu babička s dědečkem a po pravidlech jako by se slehla zem. Jak to vyřešit?

Diskutujte: Máte s babičkou svých dětí rozdílné názory na výchovu a jak to řešíte?

Mohlo by vás také zajímat: Jak vycházet s příšernou tchyní nebo Tahák pro senzační tchyni

„Babička mi kazí výchovu,“ stěžuje si čtenářka Mirka. „Mé dvě děti jsou jako utržené ze řetězu, jakmile se od ní vrátí domů. A to přitom nemluvím o velkých prázdninách, ale stačí jedno odpoledne a všechno, co doma platí, si najednou nepamatují. A snad nejhorší to je, když jsou na návštěvě. Děti se předvádí, mají zastání u prarodičů a vypadá to, že se jich výchova ani nedotkla. Po návštěvě často odmítají zdravě jíst, neuklízejí si hračky, nečistí zoubky. No hrůza.“ Také s tím máte zkušenosti? I vaše děti mají menší problémy s chováním, jakmile se dostanou do „spárů“ (ne)výchovy babičky?

Nedělají to naschvál

Rozmazlování – to je jedna z věcí, na kterou se prarodiče těší ještě před příchodem vnoučete do rodiny. Smějete se tomu, ale jakmile je to tady, pekelně vás to štve. Ale nebojte, rodiče vám to nedělají naschvál, vlastně to dělají z lásky. Konečně nemusí dítko vychovávat, ale jen si ho užívat. A často si tak neuvědomují, že tím podrývají vaši autoritu, nebo že vás to jednoduše štve. Každopádně i na maličkostech je důležité se s rodiči dohodnout. Musí vaše dítě uklidit hračky, které vytahá? Pak to řekněte svým rodičům, ať to vyžadují i tehdy, je-li dítě u nich na návštěvě. Dítě by mělo mít stejná pravidla jak doma, tak jinde.

Prarodiče jako důležitá součást života

Výchova babiček není bezchybná, ale má své přínosy do života dítěte. Prarodičům totiž nechybí důležité životní zkušenosti a určitý nadhled, který rodiče často postrádají, hlavně ve vztahu ke svému dítku. Navíc mají také hodně času a chutě hrát si s vnoučaty a učit je.

Plusy prarodičů:

  • jsou velkou oporou, co se hlídání potomků týče
  • učí děti lépe pochopit sounáležitost rodiny a princip fungování mezilidských vztahů
  • také učí děti úctě ke stáří a rozvíjejí sociální cítění

Více se múžete dočíst v celém článku Babička jako postrach výchovy! Co s tím?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Děti a rodina.

Leave a Reply