Pokládka keramické dlažby bez použití lepidel

Pokud se chystáte položit keramickou dlažbu a zajímá vás jednoduchá a rychlá pokládka, nabízíme vám hit posledních let a tím je pokládka na terče. Ta je vhodná především na pokládku dlažby na terase, balkónech, lodžií, střešních konstrukcí, bazénů, zahrádek, chodníků, kaváren apod., a patří mezi novinky v oblasti pokládky keramické dlažby. Pokládka na terče je unikátní v tom, že omezí náchylnost k popraskání vlivem rozdílné tepelné roztaživosti podkladového betonu a lepené keramické dlažby. V případě potřeby je možné také dlažbu bez poškození rozebrat. A jaké jsou další výhody pokládky na terče? Patří mezi ně především nižší finanční náklady, rychlá pokládka bez použití lepidel, snadná údržba (v případě např. poškození izolace, stačí dlažbu rozebrat a po opravě izolace zase vrátit zpět), jednoduchá je i výměna poškozených dlaždic. Chůze po takto položené dlažbě je velmi příjemná a nabízí měkký došlap.
Výrobců, kteří nabízejí keramickou dlažbu o tloušťce 2 mm, jež jsou pro tento účel vyhovující, najdeme celou řadu. Vybírat můžeme z různých designů, povrchů, imitací a velikostí. Pro inspiraci se podívejte na stránky, které nabízejí fotogalerii nejen koupelen.
Postup při pokládce na terče je poměrně jednoduchý. Podloží, na kterém umístíme keramickou dlažbu, by měla tvořit betonová zpevněná plocha. Odborníci doporučují přidat dvojitou hydroizolační vrstvu. Terče ale můžeme položit i na netuhé vrstvy střešního pláště. Podstatné je vědět, že keramická dlažba musí mít tloušťku minimálně 20 mm. Dlažba se pokládá se na tzv. vymezovací terče, které jsou položeny přímo na základní ploše. Vzniklé jemné spáry se neutěsňují lepidly, takže voda odtéká volně pod dlažbu po pevném podkladu. Tento typ pokládky se všeobecně doporučuje především do míst, kde se chodí. Rychlost prodění vody pod dlažbou a samočisticí schopnost je výrazně ovlivněna šířkou spáry ve dlažbě. Širší spára má lepší prodění vody. U velkých formátů dlažby se volí širší spára a naopak.
Nabídka vymezovacích terčů je poměrně široká, a vyrábějí se z vysoce odolného plastu v různých výškách. Můžeme je upravit pomocí podložek. Na trhu jsou k dispozici např. Rektifikační terče TR s pevnou nebo nastavitelnou výškou, která umožní pokládku do výšky od 3,5 cm do 22 cm nad podklad. Jejich použití je vhodné všude tam, kde je třeba vyrovnat, či odvodnit podklad, nebo pokud tudy povede potrubí, kabely apod. Dále, terče s variabilní spárou umožňují pokládku dlažby beze spár, nebo pomocí spárovacího křížku, který se usadí doprostřed na vyznačené body. K dispozici jsou i terče s pevnou zalisovanou přepážkou, která vymezí spáru 5 mm.
Do rohových a okrajových částí místnosti je možné při pokládce zbavit terče distančních trnů, posunout je směrem ke středu a dlažbu položit na celou plochu terče. Terče můžeme podle potřeby dělit na čtvrtiny a podložit dlažbu jen částí terče. Při velkých formátech od 60 cm a výše, především obdélníkového tvaru se doporučuje pokládat terče nejen v rozích, ale i uprostřed delší strany.

Comments are closed

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain