Dekorační prvky obkladů a dlažeb

Keramické obklady a dlažby jako podlahy či obklady stěn se dostávají stále více do popředí zájmu. Setkáváme se s nimi nejen v koupelnách a kuchyních, což bychom předpokládali, ale můžeme je najít v předsíních, obývacích pokojích a dokonce občas i v ložnicích a dětském pokoji. Je to i proto, že jsou dobrým vodivým materiálem, nabízí se nám tudíž zabudování topení přímo do podlahy.
Jak je to ale s obklady a dlažbami po stránce estetické? Jednak se nám tyto nabízí v mnoha imitacích různých přírodních materiálů, můžeme se tedy setkat s imitací kamene, mramoru, dřeva a dalších, v poslední době se dostávají do popředí zájmu i imitace betonu či kovu. Dlažby a obklady jsou vyráběny v několika povrchových úpravách, ať je to už matný, lesklý či pololesklý povrch, či protiskluzová úprava – povrch strukturovaný nebo u obkladů se začíná používat zdobení s efektem 3D – povrch plastický, který vypadá velmi zajímavě a je moc hezkým dekoračním prvkem.
Dekoračními prvky u obkladů a dlažeb jsou jednoznačně listely v mnoha druzích, provedeních a zdobeních – někdy je to třeba jen lesklý 1,5 nebo 2 cm proužek, který dokáže s obkládanou plochou udělat hotový zázrak. Jindy je listela širší a zdobená třeba štukováním a naráz nám z jednobarevných obkladů vznikne obklad, ze kterého na nás bude dýchat historie. K dalším velmi zajímavým dekoračním prvkům řadíme mozaiky. Mozaiky mohou být v mnoha provedeních. Jsou dodávány lepené na papíře, ale stále častěji na síti. S mozaikami na síti lze velmi dobře pracovat, je možné s mini obkládat i oblé hrany, např. sloupy, protože můžeme jejich velikost velmi dobře upravovat třeba zastřihnutím nůžkami. Mozaiky se dodávají v keramickém materiálu, tento ale může být zdoben prvky skleněnými, kovovými či dřevěnými. Mozaiky jsou taky skládány mnoha způsoby, vyráběny jsou v mnoha velikostech, takže použití těchto mozaik jako dekoračních prvků je velmi, velmi široké. Jinou mozaiku použijeme do koupelny, jinou třeba s 3D efektem a skládanou na cihlu jako obklad krbu. Mozaika je opravdu pojem velmi široký. Dekoračními prvky mohou být ale také dekory grafické, geometrické, jako dekorů se používá ornamentů či také dekorační prvky, které jsou třeba stejného rozměru jako základní obklad, ale jakoby vstupuju do prostoru, jsou zdobeny dekorem plastickým.
Nezřídka se stává, že nám keramický obklad bude připomínat tapetu, to pokud použijeme jemný dekor, případně s lesklým povrchem. Nejednou se můžete setkat s povrchem, který bude připomínat látku. A tak bychom mohli pokračovat.
Nabídka dekorů u obkladů a dlažeb je velmi široká, téměř každá série je doplněna mozaikou a mnoho ze sérií je doplněno dekoračními prvky různých motivů. Bude záležet jen na nás, jaký vkus máme a do jakých prostor chceme dekor použít, abychom volili tak, aby nám přinesl oživení a krásu.

Comments are closed