Čím ozdobit koupelnu? Mozaikou, přímkou, či květinami?

Vzhled koupelny z velké části určuje to, jaký keramický obklad a dlažbu použijete. V prvé řadě je důležité dokonalé a detailně položené keramická dlažby a obklad. Právě precizní práce dodá koupelně opravdový nádech luxusu, proto stojí za to, spojit se odborníky, nebo čerpat inspirace na webových stánkách tomu určených. Abychom dosáhli realizace koupelny, kde se budeme cítit opravdu v souladu a v harmonii, je třeba vybrat správně zvolené barvy a ty typ obkladů a dlažby. Ty můžou dodat vaší koupelně jedinečný styl, jež bude vaší součástí řadu let. Také mohou koupelnu opticky zvětšit, zútulnit, či rozčlenit. I v tom vám mohou být nápomocní odborníci z koupelnových studií, kteří vám zpracují grafický návrh.
Světový trh keramické dlažby a obkladů nabízí širokou barevnou škálu keramických obkladů, nepřeberné množství dekorů a velikostí, doplněné mozaikami,listelami, přechodovými lištami apod. Barevný odstín a typ obkladu a dlažby si většinou vybíráme podle vlastního vkusu. Je dobré se zamyslet, jakým dojmem má koupelna působit. Zda luxusně nebo střízlivě, chladně nebo naopak hřejivě a útulně. Všeobecně platí pravidlo, že světlé barvy koupelnu opticky zvětší a rozsvítí, a také působí harmonicky. Také pokládkou dlažby a obkladů ve větších formátech dosáhnete optického zvětšení. Je dobré myslet také na bezpečnost v koupelně, proto je podlahu vhodná dlažba s protiskluzovým povrchem.
K oblíbeným vzorům v koupelnách stále patří motiv květin, který svou barevností a designe dokáže zaplnit a oživit určitý prostor stěn. Poslední dobou patří také k oblíbeným prvkům velké květinové motivy na velkoformátovém obkladu, jehož celkovou podobu vytváří dva i více kusů. Výrazné motivy květin vyniknou především v prostorných koupelnách, čímž dosáhnete harmonického rozčlenění či zvýraznění prostoru. V malých koupelnách naopak působí velké a výrazné vzory stísňujícím dojmem, proto se zde hodí drobné květinové vzory, nebo listela. Do malých koupelen je vhodné použít na plochu nenápadný, jednoduchý a světlý obklad. Na dlažbu vybírejte o jeden stupeň tmavší odstín.
Moderní imitace přírodních produktů najdeme v současných sériích velké množství. Velmi žádané jsou imitace se vzhledem a strukturou kamene, které díky několika vrstvám, v sobě mohou ukrývat nenápadnou podobu dřeva či květin. Zajímavým a nadčasovým dojmem působí kombinace dřeva a kamene, které nejen v koupelnách, ale i v interiéru vytváří působivý styl
Velké oblibě se těší také dekory zdobené jemnými, maximálně dvoubarevnými proužky, které mají plastický povrch, takže z obkladu vystupují. Tyto obklady můžete použít jako obklad celé koupelny nebo jen pouze pro zvýraznění určitých prostorově nevýrazných částí. Pokud se rozhodnete pro první variantu obkladu, je důležité správně zvolit dlažbu, která by měla být jednobarevná, ve velmi světlých odstínech.
Abstraktními vzory, jež působí nadčasově a elegantně, patří k vyhledávaným motivům vůbec. Ty můžeme použít i na dlažbu v podobě obrazců, geometrických tvarů, spletí květin či abstraktních vzorů. Abstraktní vzory se vyskytují také na velkoformátových dlažbách a obkladech, kdy daný dekor lépe vynikne. V koupelnách se tento typ obkladů používá hlavně ke zvýraznění postranních částí umyvadlové skříňky směrem nahoru až do výše zakončení zrcadla či zrcadlové skříně. Použít jej můžeme i do sprchového koutu, v případě, že je ze skla a motiv bude dostatečně vidět.
Mozaika patří k nejčastěji požívaným obkladům v koupelnách. Často bývá volena jako dekorační prvek. Vybírat můžeme mezi jednobarevnou mozaikou, nebo vícebarevnou či složenou z několika odstínů. K nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhům mozaik patří keramické mozaiky, ale můžeme se setkat i s mozaikami skleněnými nebo kamennými. Mozaika z keramiky patří z cenového hlediska k nejdostupnějším typům, navíc je pevná a vysoce odolná proti poškození či opotřebení.
Záleží jen na vás, čemu dáte ve své koupelně přednost. Možnosti je spousta. Už víte, jak svou koupelnu „oblečete“ ?

Comments are closed

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain