Drobné znalosti, které se zaobírají chemií, a také vzpomínky na chemii a vše, co se k ní vztahuje

Mnozí z nás vzpomíná na chemiipouze jako na předmět ze školy. A někdo si vybaví zábavné a zajímavé pokusy jako vybuchující sopka, faraónův had nebo různé prolínání barev. Někdo si naopak vzpomene na obtížné zkoušení, učení se periodické tabulce prvků a psaní namáhavých a těžko řešitelných chemických vzorců. Chemie v nás může vzbuzovat mnohé vzpomínky a pocity, přesto zůstává skutečností, že jen málokdo chce tento obor studovat hlouběji a odborněji, třeba na vysoké škole.

Zůstává však pravdou, že ať chemii studujeme nebo ne, ať o ní máme větší poznatky nebo nikoliv, ať ji máme rádi nebo ne, chemie nás obklopuje téměř všude a má na naše životy větší vliv než jsme si ochotni vůbec připustit. Surfujete na internetu přes notebook nebo stolní počítač ? Vlastně je to jedno, protože větší část se vyrábí z plastů. A hádejte, čeho jsou plasty produktem? Ano, správně – chemie! Nanášíte si na obličej make-up, lakujete si nehty, stříkáte si na hlavu lak na vlasy? Chemie! Chcete si umýt ruce mýdlem, vytřít podlahu, navoskovat auto? Zase chemie! Ano, je třeba uznat, že chemie zasahuje do téměř každé oblasti dnešního života a společnosti. Bez jejích poznatků bychom zajisté nebyli tam, kde jsme, nemohli bychom využívat všech technických pokroků, jaké známe.

Celá chemie se rozděluje na mnoho dílčích oborů. Mezi opravdu důležitými je biochemie a fyzikální chemie, což jsou pomezní vědy chemie s biologií a fyzikou, tedy s obory, které jsou chemii velmi blízké. Dále se chemie dělí na organickou a anorganickou, podle toho, zda zkoumá organické nebo anorganické sloučeniny. Dále známe analytickou chemii, farmaceutickou chemii (která je velmi důležitá pro vývoj nových léků), petrochemii, jadernou chemii, makromolekulární chemii, výpočetní chemii a podobně. Tento velmi rozvětvený obor je pro chemii typický.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat