Kúpili ste si módnu obuv? Potom ste asi naleteli.

Ak ste sa v obchode zamilovali do nového módneho výstrelku v podobe topánok, potom ste si domov odniesli tzv “módna obuv”. Ako nový trik predajcov proti reklamačnému poriadku, teto topanky skoro nevyreklamujete.

Zo zákona EÚ má predajca povinnosť vám vyreklamovať poškodenú obuv do dvoch rokov. Tým ale aj predajcu prichádza o peniaze, pretože ak vám topánky po dvoch rokoch spraví, potom prichádza o peniaze. To však neplatí v prípade obuvi módne. Tá nie je účelová (nie je určená pre konkrétny druh športu), ale je použiteľná ako módny doplnok vašej garderóby. Väčšinou sa nejedná o žiadne lacné topanky, ale naopak veľmi drahé. V podmienkach používania týchto topánok stojí, že sa o ne musíte doporučene starať a užívať ich musíte iba na odporúčanie obchodníka.

Znamená to teda, že vychádzať v topánkach môžete iba na niekoľko hodín v týždni, aby sa neochodily. Nesmie prísť do styku so zlým počasím (voda, blato, priame slnečné svetlo) a užívať je smiete iba v uzavretých priestoroch tak, aby nedošlo k ich opotrebovaniu cudzím zavinením.

Ak teda máte dieťa a chcete mu kúpiť lacné detske topanky, ktoré budú aj pekné, zrejme zakúpite tento druh obuvi a už je nevyreklamujete, pretože detske topanky sa zrejme čoskoro okopú.

Ako reklamovať

Reklamácia nie je skoro možná, ale keď už predsa, potom jedine v prípade, že ste naozaj poškodenie nezavinili vy. V tom prípade je dobré naučiť sa vetu “Dokážte mi, že som si vadu zavinil / a ja” a pokúšajte sa vyhrážať Inštitútom pre testovanie a certifikáciu obuvi.

Vždy sa pýtajte u vášho obchodníka, aký typ obuvi kupujete a nenechajte sa napáliť.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat