Najhoršie zážitky z prevádzky serverovne

Všetko je na uhol!“ Aj takáto veta mi už zaznela v ušiach po zodvihnutí telefónu od klienta, ktorému dodávame IT služby. V prvom rade bolo dôležité, aby som upokojil značne bezradný hlas v telefóne a pokúsil sa vysvetliť mu postup, ktorým čo najrýchlejšie zabezpečí obnovu chodu počítačov.

V tomto prípade išlo o požiar, ale treba byť pripravený aj na ostatné vyčíňanie prírody ako povodeň, prívalové dažde, škody spôsobené bleskom. Možností je však ešte viac. Netreba podceňovať ani internú či externú kriminalitu a vandalizmus.

 

Dôležitá je prevencia

 

Azda najkľúčovejším aspektom, ktorý zabezpečí skrátenie výpadku na minimum je zálohovanie serverov. Zálohovanie serverov je však len polovica úspechu. Pretože: „Načo je však server, ktorý je zálohovaný v serverovni, ktorá sa zmieta v plameňoch…?“ Preventívne je preto lepšie ukladať zálohy mimo firmu. Ak ste menšia prevádzka, úplné stačí týždenná záloha na externý HDD, ktorý uložíte do banky alebo outsourcingovej partnerskej IT firmy. Poistkou zabezpečený majetok má dnes väčšina firiem, takže náhradu za vzniknutú škodu dostanete späť.

 

Boj živlov

 

Často si kladiem otázku. Je horší oheň alebo voda? Myslím, že voda, pred tou sa človek ťažko ubráni. Jedným z opatrení, ktoré sa dá urobiť v predstihu, je umiestniť serverovňu na medziposchodie. Určite nie do pivničných priestorov. Tobôž, ak sa nachádzate v záplavovej oblasti. Bohužiaľ mám však aj skúsenosti s vytopením serverovne na najvyššom poschodí. Vietor strhol strechu, poschodie zatopilo a bolo po radosti.

Ohňu sa dá jednoduchšie ubrániť. Stačí mať nainštalovaný funkčný hasiaci systém, ktorý je vhodný pre serverovne. Súčasná kvalita technológií v tejto oblasti je na úrovni nedeštrukčných hasiacich médií. Požiar bezpečne uhasia a hardvér zostane celý. Krokom vpred sú aj kvalitné protipožiarne čidlá, ktoré požiar zachytia a uhasia hneď v zárodku s minimálnymi škodami.

 

Záruka

 

Každá pohroma má svoj koniec a potom sa vynára otázka ako ďalej. V prípade, že máme kvalitnú zálohu, je potrebné spojazdniť poškodený server a aktívne prvky. Časovo aj finančne náročné riešenie je nákup nového hardvéru. Pokiaľ je možná oprava alebo výmena komponentov, bude to časovo úspornejší variant. Dovolím si radu: na kľúčové servery treba kúpiť rozšírenú záruku s možnosťou dodania náhradných dielov do 24 hodín. Nemusíte si s tým robiť vrásky, všetko za vás vyrieši outsourcingová firma, ktorá taktiež zabezpečí obnovenie dát zo zálohy a návrat do štandardnej prevádzky.

 

Zámerná kriminalita

Príklady z praxe ukazujú aké nepríjemnosti dokáže narobiť odchádzajúci, prepustený, frustrovaný zamestnanec. Jasná vec, dopúšťa sa trestného činu, no vždy je lepšie byť pripravený aj na takéto správanie ako riešiť odchod zákazníkov ku konkurencii.

 

Vandalizmus a lúpež

 

V prípade, že vám odcudzia server, strácate dáta, ktoré sa stávajú zneužiteľnými. Hodnota dát je mnohonásobne vyššia ako železo. Aby ste tejto situácii dokázali čo najlepšie čeliť, je potrebné zabezpečiť kvalitné šifrovanie a ochranu osobných a firemných databáz. Tu je možné znovu oceniť výhodu zálohovania mimo lokalitu firmy. Ak máte aspoň týždennú zálohu mimo firmy, je jednoduchšie doplniť stratené dáta za posledných 5 dní ako za predchádzajúcich 5 alebo 10 rokov.

 
Aké najhoršie okamihy a problémy ste museli riešiť vy? Čo pre vás znamenala strata dát alebo poškodenie IT zariadení? Podeľte sa o svoje skúsenosti, pomôžete aj iným!

Autor: Branislav Mráz

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat