Jak pomeranče zachránily královské námořnictvo

Pomeranče jsou známé vitaminem C, jsou chutné, šťavnaté a oblíbené u mnoha lidí. Přesto se konzumují velmi málo, což je veliká škoda. Čtěte dále a dozvíte se, proč byste měli pomerančům dát šanci.

Objevy týkající se pozitivního účinku pomerančů na srdce a v prevenci mrtvice, rakoviny, cukrovky a dalších chronických nemocí by měly pomeranče a další citrusy vrátit na výsluní. Pomeranče se pěstovaly v Asii již před několika tisíci lety a staly se jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Kryštof Kolumbus přivezl semena pomerančů na Karibské ostrovy koncem 15. století, španělští dobyvatelé v 16. století přivezli pomeranče na Floridu a za 200 let, v 18. století, vezli španělští misionáři toto ovoce do Kalifornie. Tyto dva státy produkují nejvíce pomerančů ve Spojených státech.

Historie o tom, jak limetky a vitamin C zachránily život námořníkům, je známá. Vypovídá o důležitosti výživy a pestrého příjmu živin. V 15. a 16. století námořníci na dlouhých plavbách běžně umírali na kurděje. Bezpočet jich zemřelo navzdory tomu, že netrpěli nedostatkem jídla. Portugalský dobyvatel Vasco de Gama ztratil téměř polovinu ze sta mužů následkem kurdějí na první plavbě kolem mysu Dobré naděje v roce 1490. Až v polovině 17. Století objevil James Lind, britský námořní chirurg, že denní příděl citrusů, jako jsou limetky, citrony nebo pomeranče, udržují námořníky ve zdraví. Tento příběh by již nikoho nezajímal, kdyby 20 až 30% populace nemělo ani minimální hladinu vitaminu C a 16% netrpělo nedostatkem tohoto vitaminu. Lidé neumějí vyrábět vitamin C. Tento vitamin se rozpouští ve vodě a nehromadí se v organismu, takže pro udržení potřebné hladiny v buňkách a krvi potřebujeme vitamin C neustále doplňovat v potravě. Bohužel děti konzumují minimální množství vitaminu C. Doporučené denní množství je pro dospělé muže 90 mg a pro ženy 75 mg. Třetina populace přijímá méně než 60 mg vitaminu C každý den.

Při dnešním přebytku potravin se zdá překvapivé, že mnoho lidí trpí nedostatkem vitaminu důležitého pro zdraví. Kurděje se sice již nevyskytují, zato dochází k epidemii srdečních chorob, hypertenze a rakoviny. Vitamin C v citrusech spolu s dalšími živinami přispívá k výraznému snížení výskytu chronických onemocnění.

Comments are closed