Šátky na krk

První zmínky o šátcích na krk, se objevily ve starověkém Římě. Šátky byly používány na udržení čistoty lidského těla, rozhodně neplnily módní funkci. Latinský název těchto šátků byl sudarium, a z latiny se tento název dá přeložit jako „látka na pocení“. Šátky byly používány k otírání potu z krku a obličeje v letních dnech. Z počátku tyto šátky byly určeny pouze pro muže, kteří je nosili okolo krku či pasu. Postupem času se však staly i pomůckou pro ženy.

Další funkci plnily šátky v armádách. Konkrétní příkladem mohou být vojáci chorvatské armády v 17. století. Vojáci nosili šátky různých barev, velikostí a materiálního zpracování. Hedvábné šátky zdobily vojáky vyšších hodností, bavlněné šátky naopak vojáky nižších hodností. Chorvaté tyto šátky vyvinuli do dalšího módního doplňku – do kravat. Plně nahradily šátky a započali rychlé rozšíření kravat do celého světa.

Šátky na krk se staly plnohodnotnými módními doplňky v 19. století, kdy nastal obrovský „boom“. Ale opravdu masového rozšíření a obliby se šátky začaly těšit v průběhu 20. století – šátky na krk se staly jedním z nejoblíbenějších módních doplňků mužů i žen.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat