Chutné a zdravé jahody

Jahody patří k nejoblíbenějším druhům ovoce u nás i ve světě. Každoročně čeká spousta lidí na jahodovou sezónu a na to, až si budou moct dopřát tolik jahod, kolik jen budou chtít.

 

Nejlepší je vychutnat si jahody čerstvé a tepelně je nezpracovávat. Jedině tak si užijeme jejich výraznou chuť a přijmeme z nich maximum prospěšných látek. Nejvýznamnější je u jahod podíl vitaminu C. 100 g jahody obsahuje 40 – 90 mg tohoto vitaminu. Lze to dokonce srovnat s podílem vitaminu C v citrusových plodech, jako je citrón, pomeranč, grep, pomelo nebo mandarinka. Jahody působí jako silný antioxidant a zbavují naše tělo všech škodlivin. Kromě vitaminu C obsahují jahody dostatek vitaminu E, provitamin A a také některé vitaminy skupiny B. V jahodách se nachází také minerální látky, jako je vápník, zinek, mangan, fluór, bór, síra, draslík a molybden.

 

Díky vitaminu A je chráněn náš zrak, správná regenerace sliznic a zabarvení naší pleti. Mangan má silný účinek na krvetvorbu, výživu nervů, mozku a tkání a také je výborný pro zdraví naší kůže, vlasů a nehtů. Draslík zase podporuje odvodnění organismu a my se můžeme zbavit nepříjemných otoků, které způsobuje nadměrné zadržování vody. Antioxidačně působí v jahodách také třísloviny. Ty prochází trávicím traktem a při průchodu na sebe vážou škodlivé látky. Zároveň zabraňují vzniku infekce a působí proti virům a bakteriím. Konzumace jahod se doporučuje i při léčbě močových, ledvinových a žlučových kamenů nebo při léčbě dny. Pokud jste nachlazení, rozhodně sáhněte po jahodách. Dokážou svým složením zvýšit imunitu a podpořit tělo v boji s infekcí. Někdy mohou jahody pomoci i v boji s plynatostí a průjmem, protože bojují s bakteriemi ve střevech. Pokud však trpíte na záněty střev, mohou vám jahody naopak střeva podráždit. Pokud bychom měli porovnávat lesní a zahradní jahody co se týče obsahu cenných látek, vyhráli by ty lesní. V obchodech však nejsou k dostání a tak se pro ně musíme vypravit na lesní cesty a louky.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat