Aký je rozdiel medzi bytom a apartmánom ?

V dnešnej ponuke novostavieb si môžeme všimnúť vedľa seba ponuky apartmánov a bytov. Pojem apartmán je jedným z dnes už dlhodobo udomácnených cudzích slov v oblasti realít. Viete ale, aký je jeho skutočný význam a aký je vlastne rozdiel medzi apartmánom a klasickým bytom? Čítajte ďalej.

Ak by ste teraz utekali rýchlo pre slovník a hľadali v ňom definíciu tohto slova, pravdepodobne by ste našli niečo ako – väčší súkromný, alebo hotelový byt s príslušenstvom. Stačí vám takéto vysvetlenie? Povedzme si teda viac.

S apartmánmi ste sa pravdepodobne už stretli v súvislosti s dovolenkou a rekreačnými lyžiarskymi či inými oblasťami a zrejme by ste sa pri myšlienke „čo je vlastne apartmán“ uberali týmto smerom. Neboli by ste ďaleko, tento trend k nám prišiel zo západu, kde apartmán definoval dovolenkové bývanie a o tom, že u nás ide o nejednoznačný pojem svedčí aj fakt, že napriek slovníkovej definícií „väčší“ ide na Slovensku skôr o menšie dovolenkové apartmány. Tie v sebe zahŕňajú aj zabezpečenie služieb či údržbu objektu a u nás je typický skôr prenájom týchto nehnuteľností, než kúpa.

Apartmány v meste ?

Celková situácia pri takzvaných ,,mestských apartmánoch“ má svoje úskalia a patrične sa líši od klasických bytov. Napríklad trvalý pobyt pri tomto type nehnuteľnosti býva problematický, na liste vlastníctva pôjde totiž o nebytový priestor a slovenská legislatíva nedovoľuje trvalé bydlisko pri tomto type nehnuteľnosti. Bývať v ňom môžeme pokojne celý rok, čo sa však týka adresy v občianskom preukaze, zákon bohužiaľ nepustí.

Prečo nebytový priestor? Nuž, rozdiel v normách, ktoré sa používajú pri bytových jednotkách a apartmánoch. Tieto normy sú pre byt dosť prísne a preto developerom niekedy neostáva nič iné, ako ich označiť pojmom „apartmán“.

Avšak pri kúpe tejto nehnuteľnosti, výhodou môže byť pri právnickej osobe napríklad možnosť odpisu DPH. Takisto problém trvalého pobytu pri PO prakticky odpadá.

Čo sa týka financovania takejto nehnuteľnosti, pri kúpe a prenájme je porovnateľné s klasickými bytovými jednotkami a cena takisto závisí od mnohých faktorov.

Comments are closed

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich