Ředkvičky – symbol jara

S příchodem jara si můžeme pochutnávat na čerstvé zelenině, která má blahodárný vliv na náš organismus. Mezi tuto zeleninu patří také ředkvička, která je v našich kuchyních velmi oblíbená.

Ředkvička má jemně štiplavou chuť, která se podobá ředkvi. Původně pochází z Japonska. Největší pěstitelé jsou v současnosti Číňané a Japonci. Existuje mnoho odrůd, které se liší velikostí, palčivostí, tvarem nebo barvou slupky. Na rozdíl od ředkve mají ředkvičky jemnější chuť a menší bulvy. V chladničce vydrží ředkvičky až jeden týden.

Ředkvičky obsahují spoustu vitaminů a minerálů a jsou také bohaté na vlákninu. Vláknina je skvělá pro správný chod trávicí soustavy. Působí proti zácpě, plynatosti a pomáhá udržet správný poměr mezi bakteriemi ve střevech. V ředkvičkách najdeme velké množství vitaminu C, kyselinu listovou a selen. Navíc obsahují také draslík, síru, vápník, betakaroten a vitaminy skupiny B. Ředkvičky produkují i zdraví prospěšné hořčičné oleje. Ředkvička je výborná potravina při hubnutí, protože obsahuje velmi málo tuku a její kalorická hodnota je velmi nízká (80 kJ na 100 g). Svým složením ředkvičky hubí špatné bakterie ve střevech, ale také v žaludku, na sliznicích a na jazyku. Ředkvičky ochraňují buňky před volnými radikály, působí jako antioxidant. Také posilují celkovou imunitu těla, snižují cholesterol, posilují psychickou i fyzickou kondici a uvolňují hleny při kašli. Dále působí preventivně proti žlučovým, ledvinovým a močovým kamenům a díky obsahu kyseliny listové posilují vývoj plodu v těle matky. Navíc ředkvičky zbavují tělo těžkých kovů a podporují produkci hormonů štítné žlázy díky obsahu selenu.

Ředkvičky se obvykle pojídají čerstvé a syrové. Tento způsob je nejlepší, pokud chcete v ředkvičkách zachovat co největší množství cenných látek. Lze je přidávat do salátů, předkrmů nebo pomazánek. Různě zdobené a aranžované bývají ředkvičky také součástí obložených talířů. Ředkvičky můžeme také tepelně upravovat, a to buď jako zeleninu do polévky nebo teplou zeleninovou přílohu k masu.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat