Mandarinky místo sladkostí

Mandarinky máme všichni spjaté s vánočním a předvánočním obdobím. Děti dostávají od čerta, anděla a Mikuláše sladké klementinky a mnoho z nás si v zimě dává ke svačině mandarinku. Dokáže zahnat chuť na sladké, osvěžit a navíc nás zásobuje vitaminy a minerály.

 

Mandarinky byly poprvé pěstovány na ostrově Mauricius tamními domorodci. Mandarinky se prý konzumují už od dob starověku, kdy je ale konzumovali jen ti nejvýše postavení – mandaríni. Od nich pochází název tohoto ovoce – mandarinky. V dnešní době jsou mandarinky velmi oblíbeným druhem ovoce. Obsahují velmi mnoho vitaminu C, který pomáhá tělu lépe bojovat při nachlazení a dokonce mu i předcházet. Zvyšuje imunitu celého těla a to je pak odolnější proti nemocem. Vitamin C je antioxidant, který pomáhá tělu bojovat s volnými radikály a tak nás chrání proti vzniku některých typů rakoviny. V mandarinkách najdeme také provitamin A a některé ze skupiny vitaminů B. Z minerálních látek jsou v mandarinkách obsaženy hořčík, fosfor, draslík a zinek. Blanky mezi jednotlivými měsíčky zase obsahují mnoho rozpustné vlákniny, které působí blahodárně na trávicí systém. Vláknina také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. V mandarinkové kůře se nachází éterické oleje, které se užívají například v kosmetickém průmyslu. Mandarinkový olej se používá i v aromaterapii a má navozovat pocit klidu, pohody a uvolnění. Kromě toho zvyšuje apetit a tím působí proti nechutenství.

 

Co všechno v mandarinkách najdeme?

  • Vitamin C
  • Vitaminy skupiny B
  • Vlákninu
  • Bioflavonoidy
  • Draslík
  • Hořčík
  • Fosfor
  • Zinek

 

Díky svému složení mandarinky dokážou zlepšit celkovou imunitu organismu. Také zlepšují činnost střev a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace mandarinek má pozitivní účinek v prevenci proti rakovině. Mandarinky jsou oblíbené zejména díky podpoře imunity a také proto, že jsou skvělým zdrojem energie. Jsou vhodnou svačinkou mezi jídly, zaženou chuť na sladké a dodají potřebné vitaminy a minerály. Doporučuje se skladovat mandarinky při pokojové teplotě, protože jedině tak si zachovají uvnitř maximum šťávy.

Comments are closed