Mandarinky místo sladkostí

Mandarinky máme všichni spjaté s vánočním a předvánočním obdobím. Děti dostávají od čerta, anděla a Mikuláše sladké klementinky a mnoho z nás si v zimě dává ke svačině mandarinku. Dokáže zahnat chuť na sladké, osvěžit a navíc nás zásobuje vitaminy a minerály.

 

Mandarinky byly poprvé pěstovány na ostrově Mauricius tamními domorodci. Mandarinky se prý konzumují už od dob starověku, kdy je ale konzumovali jen ti nejvýše postavení – mandaríni. Od nich pochází název tohoto ovoce – mandarinky. V dnešní době jsou mandarinky velmi oblíbeným druhem ovoce. Obsahují velmi mnoho vitaminu C, který pomáhá tělu lépe bojovat při nachlazení a dokonce mu i předcházet. Zvyšuje imunitu celého těla a to je pak odolnější proti nemocem. Vitamin C je antioxidant, který pomáhá tělu bojovat s volnými radikály a tak nás chrání proti vzniku některých typů rakoviny. V mandarinkách najdeme také provitamin A a některé ze skupiny vitaminů B. Z minerálních látek jsou v mandarinkách obsaženy hořčík, fosfor, draslík a zinek. Blanky mezi jednotlivými měsíčky zase obsahují mnoho rozpustné vlákniny, které působí blahodárně na trávicí systém. Vláknina také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. V mandarinkové kůře se nachází éterické oleje, které se užívají například v kosmetickém průmyslu. Mandarinkový olej se používá i v aromaterapii a má navozovat pocit klidu, pohody a uvolnění. Kromě toho zvyšuje apetit a tím působí proti nechutenství.

 

Co všechno v mandarinkách najdeme?

  • Vitamin C
  • Vitaminy skupiny B
  • Vlákninu
  • Bioflavonoidy
  • Draslík
  • Hořčík
  • Fosfor
  • Zinek

 

Díky svému složení mandarinky dokážou zlepšit celkovou imunitu organismu. Také zlepšují činnost střev a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace mandarinek má pozitivní účinek v prevenci proti rakovině. Mandarinky jsou oblíbené zejména díky podpoře imunity a také proto, že jsou skvělým zdrojem energie. Jsou vhodnou svačinkou mezi jídly, zaženou chuť na sladké a dodají potřebné vitaminy a minerály. Doporučuje se skladovat mandarinky při pokojové teplotě, protože jedině tak si zachovají uvnitř maximum šťávy.

Comments are closed

„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde