Technické vychytávky: Co všechno v domě bude a nebude?

„Aktuálně máme hotovou novou střechu, zateplené podkroví a příčky v patře. Podle plánu bychom během následujících dvou měsíců měli provést v domě rozvody elektriky, vody, plynu. Následovat bude osazení kotle, topení a někdy na začátku jara nám k dokončení budou zbývat interiéry, opravit fasádu a na jaře pochopitelně zahrada,“ vypočítává na začátek našeho setkání na stavbě majitel. „Když zhodnotím dosavadní průběh stavby, tedy přibližně pět měsíců práce, pak máme v podstatě polovinu práce za sebou. Rekonstrukce probíhá víceméně podle našich představ, samozřejmě vždycky to může jít rychleji a lépe,“ dodává s klidem jeho žena.

V tomto dílu přizveme ke slovu také stavbyvedoucího a zaměříme se na několik technických rad a doporučení, která s touto rekonstrukcí vyvstala.

Vytápění, energie a další provozní náklady

Pečlivě zvažte, jakým způsobem budete stavbu využívat. V tomto případě půjde převážně o víkendové, tedy nikoliv celoroční bydlení. Tomu odpovídá i rozhodnutí nezateplovat fasádu, nepoužívat solární panely nebo tepelné čerpadlo. Těmto rozhodnutím předcházel jednoduchý audit, který si majitelé s realizační firmou vypracovali. Rozhodnutí nezateplovat vyplynulo právě z tohoto auditu.

Sekundární okruh – užitková voda

Protože na pozemku je studna se silným zdrojem vody, uvažovali majitelé také o sekundárním okruhu vody (na splachování, závlahu zahrady…). Nakonec ale náklady převážily nad potencionální úsporou. Pokud tedy máte vlastní zdroj vody, zvažte, zda ho lze využít i takto. Při rostoucích cenách energií i vody tato úvaha není vůbec od věci.

Zabezpečení domu

Této kapitole se budeme podrobně věnovat v některém z dalších dílů. „Protože nyní se v celém domě připravují rozvody, je třeba myslet i na rozvody („husí krky“) i pro tyto slaboproudé rozvody. Totéž platí pro internet a další komunikační sítě,“ říká k tomu stavbyvedoucí nad právě přivezenými komponenty pro elektroinstalace.

Více se múžete dočíst v celém článku Technické vychytávky: Co všechno v domě bude a nebude?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Rekonstrukce domu třicátých let.

Leave a Reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat