Rychlé čluny v Jedovnicích

 

Je málo tak strhujících a atraktivních závodů, jako jsou závody rychlých motorových člunů na vodní hladině. Toto sportovní odvětví patří svou dávkou adrenalinu k těm nejsledovanějším. I u nás můžete spatřit tuto sportovní show. GP Jedovnice se koná 1.-6. června v Jihomoravské obci Jedovnice nedaleko Blanska. Vzhledem k tomu, že naši závodníci patří do evropské i světové špičky v tomto sportovním odvětví, můžete fandit i jim. Čeští borci již získali řadu vavřínů a na evropských a světových šampionátech obsazují místa na stupních vítězů. I letos se v Jedovnicích sejdou nejlepší jezdci z celé Evropy.

Závody rychlých motorových člunů jsou rozděleny na několik kategorií. Kriteriem je typ a velikost člunu a především kubatura motoru. Motorové čluny jsou více druhů. Nejpopulárnější jsou samozřejmě nejsilnější a nejrychlejší čluny. V zájmu zvýšení aerodymického efektu leží v tomto člunu závodník na bříše a dosahuje neuvěřitelné rychlosti až 175 km/hod.

Jedovnický rybník Olšovec, kde se GP uskuteční vyhovuje svými parametry závodům rychlých člunů. Je dostatečně dlouhý a rovněž široký, aby otáčení člunů ve vysokých rychlostech nebylo ničím omezováno.

Letošní datum konání GP Jedovnice připadá na den oslav Mezinárodního dne dětí. To je příležitost i pro rodiny s dětmi, aby mohli rodiče vzít bez obav sebou své ratolosti, pro které jsou připraveny různé soutěže a atrakce. Ovšem ani dospělí nepřijdou zkrátka, neboť je pro ně k vidění bohatý doprovodný program, jako je pěvecké vystoupení populárních zpěváků nebo exibiční sportovní show.

Samotná obec Jedovnice je malobnou vískou zasazenou do kouzelné přírody. Nachází se na rozhraní Drahanské vrchoviny a Moravského krasu. V její bezprostřední blízkosti je známá propast Macocha a několik jeskyní bohatých krápníkovou výzdobou. To vše vás určitě přiláká strávit v tomto překrásném koutu naší země více dnů, nebo celou dovolenou.

Comments are closed