Domy podle Bruselu. 0 = 30. Nevěříte?

Diskuse o této evropské směrnici tu skoro chybí. Anebo je velmi nenápadná. Většina lidí možná ani neví, že něco podobného existuje. Anebo je to ještě jinak: v Česku se přeci předpisy nedodržují a obcházejí, a proto mohou být klidně přísné (viz třicítka na běžných silnicích, padesátka na magistrále).

Přitom již od roku 2018 (za šest let) budou muset všechny nově stavěné veřejné budovy splňovat kritéria „nulové“ potřeby energie na vytápění. A od roku 2020 (za osm let) všechny stavby, tedy i rodinné domy.

Nyní se pracuje na tom, jak tuto směrnici přeložit do českého práva. Výsledek není znám.

Pro nezasvěcené: směrnice je v eurožargonu právní nástroj, jakýsi evropský zákon, který stanovuje určité povinnosti a cíle, kterých musí dosáhnout členské státy EU. A je na jednotlivých státech, jak to konkrétně ve svých zákonech a vyhláškách zařídí.

Bavím se o tomto tématu s odborníky, architekty, stavaři průběžně již delší dobu. A zasvěcení soudí, že v Česku se bude nula rovnat 30 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy – tolik má činit maximální přípustná hranice potřeby energie na vytápění. Tedy v českobruselštině 0 = 30.

Více se múžete dočíst v celém článku Domy podle Bruselu. 0 = 30. Nevěříte?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Doma a na zahradě.

Leave a Reply