Chcete spokojený vztah? Spěte odděleně

Vědci tvrdí, že dobrovolná noční samota je pro nás zdravá. Spánek je podle nich čistě egocentrická činnost, u které nepotřebujeme společnost.

Výzkumy prý potvrdily, že i když se subjektivně vyspíme lépe s partnerem, objektivně to tak není.

„Páry, které spí v jedné posteli, mají méně hlubokých fází spánku a snáze a rychleji se probudí než lidé, kteří spí sami. Ženy jsou tím postižené víc,“ vysvětluje psycholog Jürgen Zulley z univerzity v bavorském Regensburgu.

Jeho vídeňský kolega John Dittami také došel k závěru, že ženy spí hůře, když u nich někdo leží. Přisuzuje to evoluci a výchově.

I ve spánku totiž ženy podvědomě dávají pozor na své blízké, proto citlivě reagují i na nejmenší pohyb a zvuk. Muži se prý naopak lépe vyspí po boku partnerky.

Z toho všeho může hlavně ve vyšším věku vzniknout velký problém – čím jsme starší, tím lehčí máme spaní. Nemluvě o tom, že přes 60 % lidí nad šedesát let chrápe, přičemž někteří dokáží vyprodukovat zvuky o síle až devadesát decibelů, což se rovná hlasitosti motorky bez výfuku jedoucí do kopce.

Jeden tak, druhý jinak

Lidé ale většinou nejdou do vztahu s tím, že budou spát sami. Postel je přece místem, kde jsme si s tím druhým nejblíže a kde zažíváme něco velmi intimního.

Pro mnoho lidí je těch pár minut před spaním a po probuzení jedinou chvílí, kterou mají oba jen a jen pro sebe. Až v posteli zjistí, co ten druhý během dne zažil, plánují, dělají rozhodnutí, řeší problémy.

„Dost závisí na věku a délce vztahu. Mladí, kteří spolu začínají žít, mají ze společného spaní velkou radost, baví je vzájemné sbližování a poznávání. Společné lože je pro ně splněný sen, možná i východisko z osamělosti,“ říká psycholožka Zuzana Slezáková.

Ale i když to ze začátku vypadá romanticky, dělit se o jednu postel není lehké. A zdaleka nejen kvůli chrápání. Neexistují dva lidé se stejným biorytmem, stejnými návyky a rituály.

Jeden se vyspí jen u otevřeného okna, druhý musí mít vše utěsněné, další chce mít hlavu na sever, jiný na jih.

Mnoho párů má úplně odlišnou dobu vstávání a usínání, někdo se v noci dívá na televizi jiný neusne bez čtení, třetí v noci pořád pije nebo chodí na záchod.

V mnohém se dá najít kompromis, ale když partner každou noc vydává zvuky jako motorová pila nebo skřípe zuby, dobrá vůle je rychle ta tam.

Odejděte, zatouží po vás

Psychologové si myslí, že oddělené spaní nás zbaví nejen rušivých decibelů, ale pomůže nám také povzbudit intimní život.

Zejména v dlouhodobém vztahu. Léty vzrušení vyprchá a spolužití se stane věcnějším. Partneři už nejsou pro sebe tak přitažliví, takže právě tady mohou oddělené postele vztah oživit.

Nevydýchají si tak rychle erotický vzduch, začnou si být vzácnější a dá se tedy logicky očekávat zlepšení sexuálního života. Je prokázané, že v rodinách, kde manželé odcházejí na určitou dobu v týdnu pryč (například pracovně cestují), je méně problémů.

Jsou-li však pořád spolu, začnou se cítit jako ve vězení. Je dávnou pravdou, že když se člověk vzdaluje, je přitažlivější.

Síla tradice a zvyku

Podle průzkumů americké společnosti National Sleep Foundation se více než polovina dotázaných žen mezi 18 a 64 letypřiznala, že se několikrát týdně špatně vyspí.

Ale nedokážou partnerovi navrhnout oddělené spaní, protože jej nechtějí ranit. Kdysi byly samostatné ložnice výsadou jen panovnických a bohatých rodin.

Třeba taková anglická královna spává už tradičně sama. Když to s manželem klapalo, vzájemně se navštěvovali, když ne, byli rádi, že mají klid.

Chudé rodiny naopak spávaly celá staletí v jedné místnosti, často všichni i s dětmi na jedné velké posteli. Klasické manželské lože se objevilo až v 19. století, ale samostatná ložnice byla pro většinu lidí přepychem.

Dvacáté století vyzdvihovalo manželskou postel jako něco posvátného, co je možné opustit jen po rozvodu. Tradiční dvojpostel, nad kterou visela svatební fotka nebo svatý obrázek oslavující rodinu, nemohla chybět v žádné domácnosti.

Na vsi přetrvávají dodnes. Zvyk uléhat do manželského lože je v nás až příliš zakořeněný a naše kultura se jen pomalu otevírá myšlence oddělených ložnic.

Tahle novota se totiž zatím ještě moc neslučuje s naší představou šťastného vztahu.

Řekněte to s citem

Více se múžete dočíst v celém článku Chcete spokojený vztah? Spěte odděleně. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze stejné kategorie.

Leave a Reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat