Terasová podlaha

Stavba drevenej terasy sa rozhodne nezaobíde bez najdôležitejšie suroviny a to dreva. Výber dreva pre stavbu drevenej terasy by ste nemali nikdy podceniť, dobrý výber dreva totiž predĺži životnosť terasy o mnoho rokov a terasa tiež oveľa neskôr bude podliehať okolitým vplyvom, ako je zima, dážď, priame slnko, zmeny vlhkosti a podobne.

Výber dreva

Najprv je dôležité sa rozhodnúť, či bude terasová podlaha z ihličnatého, alebo exotického dreva. Ihličnaté je lacnejšie, ale zďaleka nedosahuje takých kvalít, ako drevo exotické. Jeho zástupcom je napríklad sibírsky smrekovec. Ten je obľúbený najmä pre svoju jedinečnú vlastnosť a to, že bez náteru jeho farba šedne a zafarbí sa do strieborná. Sibírsky smrekovec nie je nutné ošetrovať a využiť tak tejto jedinečnej vlastnosti. Vďaka obsahu živice je navyše drevo prirodzene chránené proti okolitým vplyvom.

Exotická dreva oproti ihličnatým vynikajú vysokými obsahmi ochranných živíc a ich životnosť je ďaleko dlhšia a drevo je stabilnejšie. Typickým predstaviteľom je Bangkirai, čo je jeden z obchodných názvov pre drevo rodu Shorea. Drevo je bohaté na živice, ktoré sa dokonca po pokládke môžu z dreva vyplaviť. Jedná sa o nadbytočné živice, pretože drevo Bangkirai ich má naozaj veľké množstvo. Drevo nie je nutné ošetrovať. V takomto stave potom dostane šedo-striebornú patinu, čo býva občas žiadaný jav, kvôli ktorému sa drevo necháva v prirodzenom stave bez ošetrenia.

Comments are closed