Péče o dřevostavby v zahradě

Ochránit dřevo na zahradě je oříškem. Nátěr by měl chránit stavby v zahradě a samozřejmě vypadat dobře po dobu alespoň dvou let.  Názory na natírání dřeva na zahradě se však různí. Dřevo je porézní a zejména venku potřebuje řádnou ochranu. Tam, kde se výrazně střídají teploty nebo na dřevo prší, je nutné být pečlivější. Tzn. vybírat kvalitní nátěry a samozřejmě je ve správných intervalech opakovat.

Někdo používá prodyšnou lazuru či lak, jiný spíše syntetickou krycí barvu.

Nátěry, zejména krycí barva, se však po zaschnutí a vytvrdnutí slijí v jednu vrstvu, která dřevo uzavře a nedovolí mu dýchat. Takto ošetřené dřevo bude mít lesklý či matný vzhled, bude snadno omyvatelné a povrch se nebude špinit. Při renovaci se musí tento nátěr celý odstranit, takže každá jeho renovace je náročnější. Další nevýhodou je, že tento nátěr vytváří silnější vrstvu a takový nátěr má tendenci praskat a loupat se. Tím se objevuje holé nechráněné dřevo, což je pro exteriérové dřevo devastující.

Lak či lazura?

Lak je průhledná nátěrová hmota bez pigmentu, která neproniká do hloubky dřeva. Po jeho použití bude povrch dřeva hladký, vynikne jeho přirozená barva a struktura.  Pokud zvolíme lak jako povrchovou úpravu dřeva, ale budeme chtít u dřeva změnit barvu, musíme použít mořidlo.

Lazura je nátěrová hmota s pigmentem, která pronikne do struktury dřeva. Naproti laku lazurou dřevu můžeme dodat barevný nádech. Lazura navíc může obsahovat penetrační a impregnační látky.

Existují rovněž tzv. silnovrstvé lazury, které mají vlastnosti lazur a laků, současně tedy ošetřují vnitřní strukturu dřeva (lazura – proniká do hloubky) a i jeho povrchu (lak – chrání dřevo na povrchu).

Dalším ochranným nátěrem, který můžeme použít, je napouštěcí (olejová) lazura, která proniká hluboko do dřeva. Ta se využívá např. na ploty, pergoly nebo altány – prostě na dřevo, které je během roku vystavováno nepříznivým podmínkám (vysoké teploty, déšť). Olej pracuje se dřevem, proto na dřevě nepraská a dřevo chrání. Práce s ním je jednoduchá a dobře zasychá.

Comments are closed

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich