Nejužší dům světa má na šířku jen 152 centimetrů

Úzké domy mají tradici – ve středověku bývala úzká většina domů, zato se táhly až 15 metrů dozadu, kde býval dvůr. Tradice úzkých domů proto přežila především v zemích s dlouhou historií a nezničenými centry.

Nejužší dům kontinentální Evropy stojí v Amsterdamu. Našli byste ho na adrese Oude Hoogstraat 22, na šířku má pouhé dva metry. Je tak úzký, že nábytek se do něj musí stěhovat okny – po schodišti by vůbec neprošel. V Amsterdamu je uzounkých domů mnoho – daň za dům se zde totiž počítala podle šířky vchodu…

V USA stojí nejužší dům kontinentu přímo v centru New Yorku. 2,8 metru široký domek v Greenwich Village je ale natolik oblíbený a na tak dobré adrese, že za něj momentálně jeho majitel chce v přepočtu 9 milionů korun. Byl postaven na konci 19. století a je tak úzký, že má domovní číslo s desetinnou čárkou – jeho adresa je Bedford Street 75.5…

A jsme u vítěze. Vůbec nejužší dům světa najdete ve Velké Británii. Má jen 158 centimetrů na šířku! Patří Stuartovi a Nicole Beckettovým a našli byste ho ve Frattonu. Nezdá se to, ale ve skutečnosti je uvnitř docela prostorný – má dokonce dvě ložnice. Celý dům je tak trošku podvod – jeho půdorys má trojúhelníkový tvar, takže od úzkého vchodu se pak docela výrazně rozšiřuje. Díky svým rozměrům se však přesto dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

Více se múžete dočíst v celém článku Nejužší dům světa má na šířku jen 152 centimetrů. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Architektura.

Leave a Reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat