Mobilní záchody

Asi každý z nás během života použil mobilní WC. Ty jsou často instalovány na různých akcích, kde není přívod vody či odpad. Mnoho z nás má po návštěvě takového místa například na koncertu nezapomenutelný zážitek. Stav mobilních toalet je velmi často tristní, na vině jsou však uživatelé. Mobilní wc je kupodivu od té klasické toalety, kterou známe, mnohem snazší na údržbu a nevyžadují přitom stálý přívod vody, ani odvod odpadu do jímky, či kanalizace.

Mnoho chatařů využívá právě kvůli absenci odpadu či vodovodní přípojky právě mobilní wc. To je cenově dostupné, nezabere moc místa a konec konců splní svou práci na 100%. Mobilní záchody jsou také šetrné k životnímu prostředí, vyprodukovaný odpad lze použít jako hnojivo na zahrádce.

Základní druhy mobilních WC

Mezi ty nejpoužívanější mobilní wc se řadí tak zvané chemické wc. To se skládá ze dvou základních prvků. Z nádoby na vodu, kterou se splachují výkaly a ze sběrné nádoby, ve které jsou výkaly uskladněny. Do sběrné nádoby se přidává speciální chemický přípravek, který napomáhá rozkladu bio látek, a také eliminují zápach. Do vody na splachování je možné také přidat přípravky na eliminaci zápachu. Chemické wc lze pořídit ve verzi mobilní, ale také pevné. Menší mobilní wc se hodí pro použití do karavanů apod. Je důležité při používání chemického wc zakoupit také speciální, snadno rozkladatelný toaletní papír, aby nedocházelo k zanášení odpadní nádoby.

Ekologické separační WC

Separační wc odděluje tuhý odpad od odpadu tekutého. Tekutý odpad je přefiltrován a odveden do zvláštní nádoby na tekutý odpad. Tuhý odpad je pak skladován a sušen klasicky ve sběrné nádobě. Oba odpady lze poté použít na zahrádce jako hnojivo.

Existují i další typy mobilních wc, které však u nás nejsou tolik rozšířené. Například kompostovací záchody, které jsou opatřeny mezinárodním ekologickým certifikátem.

Před výběrem mobilního wc se dobře informujte o vhodnosti použití a výhodách jednotlivých typů wc. Ušetříte si tak možné starosti s nevhodně zvolenou toaletou.

Comments are closed