Kupujete prvú nehnuteľnosť? Na čo by ste si mali dať pozor!

Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu z nás udalosťou, ktorá sa v živote stane raz, maximálne dvakrát. Preto je veľmi dôležité sa na kúpu pripraviť a poznať všetky nástrahy, ktoré by nám mohli nadobudnutie nehnuteľnosti skomplikovať. Pri čom všetkom by sme si mali dať pozor?

Akú realitnú kanceláriu si vybrať?

Ako prvý a veľmi zásadný krok  je výber vhodnej realitnej kancelárie. Tento dôležitý  krok vo vašom živote prenechajte odborníkom a nepodnikajte náročné rozhodnutia na vlastnú päsť. Výber správnej a serióznej realitnej kancelárie je kľúčom k úspešnému nadobudnutiu vysnívanej nehnuteľnosti.

Majiteľ nehnuteľnosti

Aj keď kupujete svoju nehnuteľnosť v spolupráci s realitnou kanceláriou, spolu s realitným maklérom si overte údaje o majiteľovi nehnuteľnosti a tiež i o samotnej nehnuteľnosti. Majiteľa si overíte nahliadnutím do listu vlastníctva, kde v časti „B“ nájdete údaje o vlastníkovi, prípadne oprávnených osobách, ktoré môžu nakladať s nehnuteľnosťou. V prípade, že nehnuteľnosť má i spoluvlastníkov, realitný maklér následne urobí potrebné kroky k tomu, aby sa splnomocnila jedna osoba, s ktorou sa uzavrie obchod.

Stav nehnuteľnosti

Pri obhliadke nehnuteľnosti sa zamerajte na jej skryté nedokonalosti. Často krát sa totiž predajca snaží zakryť nedostatky ako plesne pod omietkou, prasknuté potrubia alebo nefungujúce elektrické obvody.

Pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné si tiež v liste vlastníctva v časti „C“ pozrieť, či na nehnuteľnosť nie je uvalená ťarcha ako napríklad exekúcia, doživotné právo, predkúpne právo či iné vecné bremeno. Tieto by mali byť pred prevodom nehnuteľnosti z listu vlastníctva vymazané.

V konečnom dôsledku, ak si vyberiete správnu realitnú kanceláriu, kúpa vašej nehnuteľnosti by tak mala byť bezproblémová a vašou úlohou bude len podpísať kúpnu zmluvu a užívať si svoje nové bývanie.

 

Comments are closed