Kdy se smažou rozdíly mezi LCD a plazmovými televizory?

Plazma nebo LCD – kdy na tom nezáleží?

Plazmové i LCD televize mají spoustu výhod i nevýhod. Pro běžné užívání se hodí obě úplně stejně, takže pokud nepatříte mezi odborníky, nadšené diváky akčních filmů a velkých sportovních zápasů nebo majitele domácích kin, nemusíte se tolik trápit s tím, který z typů si vybrat. Kvalitním obrazem, elegantním designem a připraveností na digitální vysílání už dnes většinou disponují jak LCD, tak plazmové televize.

Starosti s výběrem také nebudou mít ti, kteří si chtějí pořídit televizi s menší úhlopříčkou. Plazmové televize se totiž vyrábějí od 37 palců neboli 94 centimetrů výše. Zato LCD televize najdete v nabídce prodejců i s úhlopříčkou 15 centimetrů.

LCD a plazmová televize se přibližují

Ještě před několika lety byly rozdíly mezi plazmou a LCD televizemi skutečně velké. Platilo, že plazma spotřebuje mnohem více energie, že produkuje kvalitnější obraz a také že rychleji stárne. Obě technologie ale prošly bouřlivým vývojem. To, co jste si mohli o televizích přečíst v roce 2004, už dnes většinou neplatí. Jak je to s rozdílem mezi LCD a plazmovými televizemi?

Plazmové televize nejsou v současné době tolik náročné na spotřebovanou energii. S čísly týkajícími se spotřeby to ale není tak jednoduché. LCD televize si udržují hodnotu odebírané energie na více méně stejné hodnotě. U plazmy záleží výše spotřeby energie na jasu obrazu. Mezi minimální a maximální hodnotou je poměrně velký rozdíl. Pokud ale spotřebu plazmy způměrujeme, může se u některých modelů blížit hodnotám pro LCD se stejnou úhlopříčkou.

Rozdíly se smazávají také v hmotnosti – plazmy už nejsou o tolik těžší než LCD. Srovnatelná je i kvalita obrazu. LCD televize se totiž v tomto směru dost zlepšily. V čem se LCD a plazmové televize stále liší? Odpověď najdete níže.

Plazmové televize a jejich vlastnosti

  • Jas a kontrast: Plazma poskytuje realistický obraz s vynikajícím podáním černé barvy
  • Pozorovací úhel: Pozorovací úhly plazmy bývají větší než u LCD televize
  • Velikost: Plazmové televize se vyrábějí pouze s velkými úhlopříčkami
  • Hmotnost: Plazma bývá těžší než LCD se stejnou úhlopříčkou
  • Doba odezvy: Díky rychlému vypínání a zapínání obrazových bodů zobrazí plazma bez problémů rychlé pohyby a změny barev

LCD televize a jejich vlastnosti

  • Jas a kontrast: Jen výjimečně dokáže LCD televize věrně reprodukovat černou barvu. Obraz mohou také kazit vadné pixely – trvale zapnuté nebo vypnuté obrazové body
  • Pozorovací úhel: LCD nemá tak dobré pozorovací úhly. Hodně záleží na tom, kam ji nainstalujete
  • Velikost: LCD technologie umožňuje vyrábět i přenosné televize s úhlopříčkou okolo 15 centimetrů
  • Hmotnost: Lehčí LCD ocení hlavně ti, kteří ji chtějí instalovat na stěnu
  • Doba odezvy: Tekutým krystalům trvá déle, než přejdou do jiného stavu. Změna černé na bílou je tak mnohem delší

Comments are closed

„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde