Co nevíte o nočníku

 

V Třebotově u Prahy založil jejich muzeum a navrch se zajímá o všechno, co se základní lidskou potřebou souvisí.

Jak se k nezvyklému koníčku dostal? S manželkou Renátou koupili polorozpadlou tvrz a při její rekonstrukci řemeslníci narazili na zbytky prévetu, tedy středověkého záchodu.

Z výklenku na vnější zdi objektu exkrementy zřejmě padaly do příkopu, který nemohl u žádné pořádné tvrze chybět…

Jan Sedláček vypráví se zjevným gustem. Seznamuje nás třeba s teorií, podle níž dávné volání strážců na hradbách „Dále, od hradu dále!“ nebylo varování, že se bude na příchozí střílet, ale že je zkrátka pod hradbami zápach.

„Ve spoustě románů i historických děl se problematika vyměšování pomíjí,“ pokračuje. „Nikdo se o tom nezmiňuje, neboť je to spojeno s jakousi ošklivostí, byť jde o nejpřirozenější lidský produkt.

A biologický odpad nás trápí pořád,“ upozorňuje muzejník, jenž za poslední roky sehnal spoustu podkladů a posbíral mnoho unikátních předmětů.

„Dokonce jsme napsali dvě práce. Manželka vystudovala historii umění, já zase právo, takže jsme do toho protnuli tyto dva pohledy a dozvěděli se řadu zajímavostí, které bychom rádi do chystané knihy dali.“

Památka na velkého vojevůdce

Přibližně 500 nočníků, přenosných toalet a dalších asi 150 kuriozit a předmětů spojených s problematikou lidského biologického odpadu je umístěno ve dvou velkých místnostech.

Lidé na expozici reagují buď negativně („Proboha, proč se zabývá něčím tak nechutným?!“), nebo naopak se zájmem. Najdete zde opravdové unikáty, na něž vlastní Jan Sedláček úřední certifikáty.

Nejcennější kousek sbírky je umělecky pojatý nočník císaře Napoleona Bonaparte. Je na něm vypodobněna vavřínová koruna, symbol vítězství.

Protože francouzský vůdce dostal nočník darem až po svém pádu, nikdy ho nepoužil. Další vzácný exponát je ten z Bílého domu, který měl v ložnici pod postelí prezident Abraham Lincoln.

Někdy lze narazit na zajímavý nočník ve starožitnictví, jindy pátráním po aukcích (nejstarší pořídil Jan Sedláček v Nizozemsku, pochází přibližně z roku 1400).

Další doputují od známých i neznámých lidí. Někteří dárci prý byli třeba dlouho přesvědčeni, že to, co zdobí jejich starožitný příborník, je umělecká mísa na polévku… „To bývají velká překvapení,“ směje se majitel muzea.

Nočníková manufaktura

Masovější výroba nočníků je spojena až s průmyslovou revolucí v 18. a 19. století, kdy se začaly ve velkém používat porcelán a plech. Do té doby byly i tyto nádoby objektem zpracování především v porcelánových manufakturách.

Kousky z novějšího období, které mívaly na pokojích luxusní americké hotely, podtrhují slova Jana Sedláčka, že jde o „umělecká díla“.

Samostatnou část expozice tvoří tzv. cestovní toalety, tedy mobilní křesla s nádobou, jež byla součástí kočárů. Když panstvo potřebovalo vykonat potřebu, sluha jednoduše postavil mobilní WC na cestu…

Nutno podotknout, že intimitu dala této lidské činnosti v podstatě až poslední dvě století.

Více se múžete dočíst v celém článku Co nevíte o nočníku. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze stejné kategorie.

Leave a Reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat