Chiptuning

Mnoho lidí o chiptuningu možná ani neví, záleží totiž na tom, jaký zájem o svoje vozidlo mají. Nejde jen o to zachovávat ho v čistotě, udržovat lak, měnit olej a podobně, ale také se zajímat, jak ho lépe seřídit, aby mohl přijít zvýšení výkonu, menší spotřebu pohonných hmot či nižší emise. A právě to nabízí chiptuning.

Srdcem moderních automobilů je řídící jednotka. Ta počne plnit svou funkci, když se motor rozeběhne po otočení klíčku v zapalování. Do řídící jednotky míří spousta informací od různých senzorů, zejména od motoru. Jde zejména o jeho otáčky, teplotu, plnící tlak, množství nasávaného vzduchu, rychlost a můžeme pokračovat. Všechna data se ihned hodnotí a řídící jednotka může provádět nutné změny v závislosti, zejména na tom, jaké jsou požadavky řidiče.

Řídící jednotka je s určitými parametry vybavená od výrobce, ale protože jde o všeobecné nastavení, má určité rezervy. A s tím chip tuning počítá.

Jaký je základ procesu tuningu motoru?

Prvním krokem před zahájením prací je podrobná diagnostika. Je potřeba mnoho dat mechanických komponentů motoru, které mají velký vliv na provoz automobilu vozu a jeho výkon. Diagnostika ale zjistí některé nedostatky pomocí poklesu napětí nebo odporu na určitém čidle. Podrobná data se získají při jízdním testu.

Největší důraz se klade na množství nasávaného vzduchu, skutečný a požadovaný plnící tlak turbodmychadla a jeho regulace a dávkování paliva. Správné dávkování paliva je tak rozhodující. Nejde jen o množství paliva, které se dá kontrolovat, ale i korekci dávkování paliva do jednotlivých válců. Při testování se mohou objevit některé závady, které by mohly bránit správné funkci motoru. Pak se doporučí oprava či výměna některého z dílů, je možné doporučit opravu popř. výměnu některého dílu. Mnoho lidí o chiptuningu neví, záleží na tom, jaký zájem o svoje vozidlo mají. Nejde jen o to zachovávat ho v čistotě, udržovat pak, měnit olej a podobně, ale také se zajímat, jak ho lépe seřídit, aby mohl mít vyšší výkon, menší spotřebu pohonných hmot či menší emise. A právě to nabízí chiptuning.

Comments are closed

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat